 |
Forum Eerste Wereldoorlog Hét WO1-forum voor Nederland en Vlaanderen
|
Vorige onderwerp :: Volgende onderwerp |
Auteur |
Bericht |
Yvonne Admin

Geregistreerd op: 2-2-2005 Berichten: 45639
|
Geplaatst: 09 Nov 2011 8:57 Onderwerp: Bergen op Zoom: Vluchtelingen uit België |
|
|
Quote: | In België is er ook van alles te doen. Maar van een heel ander karakter. Daar leeft nog altijd de herinnering aan de Grote Oorlog, de Eerste Wereldoorlog van 1914-1918.
Ga vrijdag maar eens naar Ieper en u weet wat ik bedoel. Er wordt massaal herdacht. Over een paar jaar is het honderd jaar geleden dat die oorlog losbarstte. In Bergen op Zoom is de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom nu al druk bezig om dat moment straks op een goede manier vorm te geven.
Bergen op Zoom raakte bij het begin van de Eerste Wereldoorlog overstroomd met vluchtelingen, vooral uit het Antwerpse. Op Plein 13 en Kijk in de Pot kwamen vluchtelingenkampen. Op Plein 13 bleef zelfs de hele oorlogsperiode een kamp van vooral kermismensen en woonwagenlui. "We zijn samen met heemkundekring Halchterth uit Halsteren bezig om sporen te vinden van die Belgische aanwezigheid", zegt Ad van den Bulck, voorzitter van de Geschiedkundige Kring. "Zijn er hier spulletjes achtergebleven, zijn er Belgen hier blijven wonen, maar ook willen we in België verhalen zoeken bij mensen van wie de opa en oma of de overgrootouders hier hebben verbleven tijdens de Eerste Wereldoorlog. Ons doel is vooral mensen van nu linken aan mensen van toen."
Daarnaast trachten de verenigde erfgoedorganisaties in de gemeente Bergen op Zoom voor de scholen lespakketten te maken rond het thema Eerste Wereldoorlog. Om de jeugd te laten zien wat zich honderd jaar geleden afspeelde. En Het Markiezenhof kijkt of het mogelijk is een tentoonstelling te maken met kunst uit die periode. "Een bekende Belgische kunstenaar die nooit meer is terug gegaan was George van Raemsdonck. De tekenaar die veel samenwerkte met schrijver A.M. de Jong." Tot slot is er binnenkort een gesprek met het Vredescentrum in Antwerpen. "We willen nagaan wat we samen kunnen doen, veel vluchtelingen waren immers Antwerpenaren. |
http://www.bndestem.nl/regio/bergenopzoom/9829635/van-bergse-bodem-Vluchtelingen-uit-Belgie.ece _________________ Met hart en ziel
De enige echte
https://twitter.com/ForumWO1 |
|
Naar boven |
|
 |
Yvonne Admin

Geregistreerd op: 2-2-2005 Berichten: 45639
|
Geplaatst: 29 Apr 2014 8:55 Onderwerp: |
|
|
De Stroom: Vluchten voor de oorlog, 1914-1918
Vanaf 25 april 2014 tot 30 november 2014 is in het Markiezenhof de nieuwe tentoonstelling De Stroom: Vluchten voor de oorlog, 1914-1918 te zien. Een expositie over de Eerste Wereldoorlog en de Belgische vluchtelingen die naar Bergen op Zoom kwamen.
Op 4 augustus 1914 wordt het neutrale België bruut de Eerste Wereldoorlog ingetrokken met de inval van Duitse troepen. Het Duitse bombardement op Antwerpen (7 t/m 9 oktober 1914) veroorzaakt een enorme stroom vluchtelingen naar Nederland. Per trein, tram, rijtuig, paard en wagen, te fiets of te voet komen ze aan in West-Brabant. In en rond Bergen op Zoom arriveren tussen de 250.000 en 300.000 Belgische vluchtelingen. In Bergen op Zoom zelf komen tussen de 60.000 en 70.000 vluchtelingen aan, in een stad van slechts 16.625 inwoners. Gastvrij worden zij opgevangen en van voedsel en onderdak voorzien. Straten, openbare gebouwen en huizen van burgers zitten vol met vluchtelingen.
Tentenkampen
Ten zuiden van de stad worden twee tentenkampen opgericht op militaire oefenterreinen: ‘Plein 13’ en ‘Kijk in de Pot’. Na een maand wordt het kamp op Kijk in de Pot opgeheven, maar Plein 13 blijft gedurende de hele Eerste Wereldoorlog in gebruik. Nadat de meeste vluchtelingen naar huis zijn teruggekeerd of doorgereisd naar andere vluchtoorden in Nederland, blijven er uiteindelijk nog zo’n 500 vluchtelingen op Plein 13 wonen. Het is een Belgisch dorp in Bergen op Zoom geworden.
Deze tentoonstelling vertelt het verhaal van garnizoensstad Bergen op Zoom tijdens de Eerste Wereldoorlog: de mobilisatie van de Nederlandse militairen, de Belgische vluchtelingen en de gevreesde Dodendraad aan de grens.
http://markiezenhof.nl/praktische-informatie/459-de-stroom-vluchten-voor-de-oorlog-1914-1918#.U166FzwUMOQ.twitter _________________ Met hart en ziel
De enige echte
https://twitter.com/ForumWO1 |
|
Naar boven |
|
 |
|
|
Je mag geen nieuwe onderwerpen plaatsen Je mag geen reacties plaatsen Je mag je berichten niet bewerken Je mag je berichten niet verwijderen Ja mag niet stemmen in polls
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|